Anders är SGLFs nye general

Anders Westerlund har tagit över driften av Sveriges Golfleverantörers Förening - SGLF - sedan Johan och Margaretha Leffler har gått i pension. Anders har ett förflutet som annonschef på tidningen Svensk Golf och har därför ett väl upparbetat kontaktnät. Det ska bli intressant att jobba med golf från ett annat perspektiv, säger Anders. Tidigare sålde…

SGLF består av elva golfleverantörer inom mestadels hårdvara. Medlemsföretagen är Acushnet, Amer Sports, Callaway, GV Sport, Mizuno, Nike, Ping, Proscott, Professional Backup, Rukka och Taylormade. Målsättningen är som sagt att verka för en positiv utveckling av golfen i Sverige och i förlängningen en ökad försäljning. Än så länge är det bara hårdvaruleverantörer som är med i föreningen men det har diskuterats att öppna upp den till även kläd- och skoleverantörer. Det är ett av ämnena som Anders kommer att diskutera med medlemsföretagen framöver.

– Just nu åker jag runt och lyssnar med medlemmarna om vad de vill att jag ska fokusera arbetet på, säger Anders. Jag har självklart en del egna idéer, men vi väntar med dem några månader.

Anders viktigaste uppgift blir att arrangera SGLF-mässan som arrangeras 30 september-2 oktober i Jönköping. Denna svenska golfmässa rankas som Europas bästa golfmässa och samlar under tre dagar större delen av golfbranschen.

– Vi har fått till en väldigt bra bredd på mässan utan att tappa fokus på att det just en golfmässa, säger Anders. Alla de stora leverantörerna finns på plats vilket garanterar att butikerna kommer till mässan. Det i sin tur gör att många mindre leverantörer också vill ställa ut. Alla finns där – både stora och små.

Förra året införde mässan en driving range under en av mässdagarna. Det togs emot väldigt positivt och SGLF hoppas kunna utöka den delen med både fler dagar och fler medverkande märken. Jönköping kommer att vara kvar som mässort och även tidpunkten i början av oktober är något som de flesta aktörer gillar.

Övriga arbetsuppgifter för Anders är att samla in statistik och underlätta erfarenhetsutbyte. han har också viss kontakt med myndigheter och andra organisationer.

Av: Martin Willners