Simon Dumont väljer Head

Efter att ha testat olika skidor hela sommaren har en av skidvärldens stora stjärnor – den amerikanska jibbern Simon Dumont – bestämt sig för nytt skidmärke. Han väljer Head och har har skrivet ett treårsavtal som sträcker sig över OS 2014.

Simon Dumont bestämde sig efter att Headåkarna ted Ligety och Lindsey Vonn båda vunnit årets första världscuptävling i Sölden. Han resonerade som så att om Head kan bygga så bra skidor att de vinner världscupen i storslalom måste de kunna bygga bra parkskidor åt honom också. Simon kommer att ingå i Heads pro team och behandlas på samma sätt som Heads racingåkare med egen serviceman och liknande.

Simon Dumont är 25 år och siktar nu mot OS 2014 där både slopestyle och halfpipe på skidor är nya OS-grenar och Simon en av favoriterna. Simon kommer att köra med Head skidor, pjäxor och bindningar och det är nog ingen högoddsare att det nästa år kommer pro models på både skidor och pjäxor.